Kategori arşivi: Genel

© European Space Imaging / DigitalGlobe

WORLDVIEW-3 UYDUSUNDAN 30 CM HASSASİYETLİ UYDU GÖRÜNTÜLERİ SİPARİŞ ETMEK MÜMKÜN

9a_14Dec18_WV3_DG_30cm-Shanghai_Pudong_web

Avrupa Uzay Görüntüleme şirket (European Space Imaging,EUSI), Avrupa, Kuzey Afrika ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerine çok yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri ve bu görüntülerden oluşan hizmetler tedarik etmektedir. Şirket yakın bir tarihte WorldView-3 uydusundan elde ettiği 30 cm hassasiyetli uydu görüntüleri için sipariş kabul etmeye başladığını duyurdu. Bizim için sevindirici tarafı ise Türkiye’nin de bu şirketin hizmet alanı içerisinde olmasıdır.

Uzaydan Artık Sadece Dünyanın Fotoğrafını Değil Renkli Video Görüntülerini de Elde Edebileceğiz

Şuan sadece Barselona, Boston ve Londra için deneme görüntülerini yayınlayan UrthreCast, yüksek çözünürlüklü video görüntülerinin 1 metre çözünürlüklü video kameralar kullanılarak elde edildiğini belirtmektedir. İlk renkli video görüntüleri Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan elde edilmiştir. Aşağıda Barselona’ya ilişkin sağlanan video görüntüsü üzerinde araçların hareketi net bir şekilde görülmektedir. Daha fazlası için tıklayınız.

TÜBİTAK Uzay Teknoloji Araştırma Enstitüsü tarafından Türkiye Mozaik Görüntüsü Oluşturuldu

gezgin

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında TUBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü tarafından uzaya gönderilen RASAT uydu görüntülerinin paylaşılması için “Gezgin Harita Portalı” oluşturulduğunu duyurmuştuk.

Şimdi ise RASAT uydusu tarafından 2012, 2013 ve 2014 yıllarında kaydedilen görüntülerin birleştirilmesiyle “Türkiye Mozaik Görüntüsü” elde edilmiş. Portala üye olan kullancılara görüntülerin farklı çözünürlük ve formatlarda ücretsiz olarak indirme imkanı tanındığı belirtiliyor. Üye olmak için gezgin.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

INTRODUCTION TO GEOSPATIAL TECHNOLOGY USING QGIS

Coğrafi Bilgi Sistemleri diye bir bilim dalı olduğunu duydunuz; ancak nerelerde ve nasıl kullanıldığını bilmiyorsanız Canvas Ağı vasıtasıyla Coğrafi Bilgi Sistemleri’nin temelini öğrenebilirsiniz. Açık kaynak kodlu bir yazılım olan Quantum GIS üzerinden anlatımının yapılacağı ve ücretsiz olarak katılımın sağlandığı ders içeriğine kayıt olabilmek için tıklayın.

“Gezgin” Harita Portalı

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) tarafından 3 yıl önce uzaya gönderilen RASAT uydusundan elde edilen görüntüler www.gezgin.gov.tr adresinden erişilen harita portalı ile 18/08/2014 tarihi itibariyle kullanıcıların hizmetine sunuldu. 

Uydunun sistem mühendisliği ve sistem tasarımı yurtdışından herhangi bir destek alınmadan TÜBİTAK UZAY mühendisleri tarafından gerçekleştirildiği söylenen RASAT uydusu dünya çevresini 98 dakikada turluyor.

Kamu kuruluşları ve üniversitelere RASAT uydusu ile kaydedilen tüm görüntülere ücretsiz olarak ulaşabilme imkanı sağlayan portal ile gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılan taleplere ilişkin birim maliyet esasına uygun bir ücretlendirme getirmişler.

Modern CBS’nin öncüsü Roger Tomlinson’u kaybettik

roger_tomlinson

Modern Coğrafi Bilgi Sistemleri’nin yaratıcısı olarak kabul edilen Roger Tomlinson’ geçtiğimiz aylarda kaybettik. Halen CBS’nin fikiri babası olarak anılmaya devam edecek olan İngiliz coğrafyacı Roger Tomlinson, doktora tezini depolama, derleme ve eşleşen verilerin değerlendirilmesinde elekronik hesaplama metodları ve tekniklerine ilişkin bir uygulama üzerine yapmıştır. Bu konuda olan tecrübelerini 1962 yılında Kanada hükümeti’nde danışman olarak daha sonraları ise Orman ve Kırsal Kalkınma Bakalnğı’nda bölgesel planlama sistemleri biriminin yöneticisi olarak çalışırken dünyanın ilk bilgisayarlı Coğrafi Bilgi Sistemleri’ni geliştirilmesini planlamış ve yönetmiştir. Kanada Arazi Envanteri’nin çıkarılması amacıyla geliştirilen ilk CBS ile günümüzde kullanılan bilgisayarlı Coğrafi Bilgi Sistemleri alanında öncü olmuştur. Biz de Dokuz Eylül Üniversitesi Coğrafi Bilgi Sistemleri Araştırma ve Geliştirme Laboratuvarı olarak Tomlinson’un ölüm haberini üzüntü ile paylaşıyoruz.

Sightsmap

sightsmapSightsmap uygulaması, Googlemaps altlığını kullanarak en çok gezilen ve fotoğraflanan mekanlara göre bölgesel bir yoğunluk haritası sunuyor. Haritaya yaklaştıkça oluşturulan yoğunluk haritasını yol ölçeğinde bile görüntüleme fırsatı yakalayabiliyorsunuz. Hatta isterseniz size müze, alışveriş, yeme-içme mekanları ile ilgili öneri lokasyonlar da işaretliyor. Ve öneri lokasyonlarda dahi sıcak ve soğuk renkleri kullanarak bir nevi sınıflama yapmış oluyor. Bununla da kalmamışlar harita üzerinde belirleyeceğiniz lokasyonlar arasında yolculuk planı yapmanıza da olanak sağlamışlar. Bir gözatın derim.

SenseFly İnsansız Hava Aracı

Parrot firması tarafından pazarlanan SenseFly insansız hava aracı piyasada kolay kullanıma sahip oluşu, izleme ve görüntü işleme yazılımları ile birlikte paket olarak satışa sunulması, 0.5 ve 0.7 kglık iki farklı modeli ile en hafif insansız hava araçları arasında yer almasıyla adından söz ettiriyor. eBee ve swingletCAM olmak üzere iki modeli bulunuyor. Tek batarya ile modele göre 30 ila 45 dakika arasında uçuş süresine sahip olan bu araçlar rüzgarlı hava koşullarında da (25 km/s – 45 km/s’e kadar – modele göre farklılık gösteriyor) uçuş imkanı sağlayarak avantaj sağladığından bahsediliyor.

Her iki modelde de uçuş planlama ve kontrol yazılımı olarak eMotion2, haritalama ve 3boyutlu modelleme yazılımı olarak Pix4D ile desteklenen Postflight Terra* masaüstü yazılımı kullanılmış. Bir de  firmanın eBee modelini kullanarak gerçekleştirdiği 2 ve 3 boyutlu haritalama örnekleri bulunuyor.  İzlemenizi tavsiye ederim, iyi seyirler..

Bets10Bets10istanbul evden eve nakliyat

Dijital Dürbün Projesi

ODTÜ Görsel-İşitsel Sistemler Araştırma ve Üretim Merkezi (GİSAM) tarafından geliştirilen Dijital Dürbün ile baktığınız alanın yıllar önceki görüntüsüyle karşılaşıyorsunuz. ODTÜ Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi Mehmet Refik Toksöz Dijital Dürbün’ü Ankara müzelerinde test edebileceğimizi söylüyor.

3D Printershow Londra 2012

2D yazıcılardan sonra inanılmaz bir şekilde gelişim gösteren 3D yazıcılar geçen senen Ekim ayında Londra fuarında tanıtıma çıkmıştı. Sadece arazi modellerinin üretilmediği bu donanım ile müzik aletlerinden ev aksesuarlarına kadar birçok çeşit tasarımın sergilendiği fuar önümüzdeki aylarda Londra ve Paris’te gerçekleştirilecek. Kasım ayında gerçekleştirilecek olan fuarda 3D tasarımlara ilişkin broşüre ulaşmak veya fuar için bilet almak için 3dprintershow sayfasını ziyaret edebilirsiniz.