Kategori arşivi: CBSARGE

unnamed

Uluslararası Engelsiz Bilişim 2014 Kongresi Dokuz Eylül Üniversitesi’nde

unnamedEylül ayında BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNDE EVRENSEL TASARIM (BİLTEVT) ana temasıyla düzenlenecek olan “Uluslararası Engelsiz Bilişim 2014 Kongresi”ne bu yıl Dokuz Eylül Üniversitesi ev sahipliği yapacaktır. Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü ve Coğrafi Bilgi Sistemleri ARGE Laboratuvarı olarak almış olduğumuz sorumluluğun bilinciyle kongreye iştirak edecek katılımcılarımızın refakatçıya ihtiyaç duymadan konferans salonuna erişimlerini sağlamak ve bilgilendirme yapabilmek amacıyla bina içerisindeki dolaşımlarını güvenli bir şekilde sağlayabilmek için bina kat planlarını Braille alfabesiyle hazırladık. Üniversitemiz bünyesinde görev alan görme engelli bir çalışanımız ile haritamızın uygunluğunu birlikte değerlendirdik. İlk ürettiğimiz prototipimize birkaç ekleme yaparak geliştirmeye başladık bile.

Biraz da konferans hakkında bilgi verelim:

afis
Uluslararası Engelsiz Bilişim 2014 Kongresi”, BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNDE EVRENSEL TASARIM (BİLTEVT) ana temasıyla, 23-25 Eylül 2014 tarihlerinde, Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu organizasyonuyla ve Dokuz Eylül Üniversitesi ev sahipliğiyle İzmir’de düzenlenecektir. Kongre sekretaryası Dokuz Eylül Üniversitesi ve Celal Bayar Üniversitesi (Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Sekretaryası) tarafından ortaklaşa yürütülecektir.

Kongrede, konuyla ilgili devlet kurumları başta olmak üzere birçok kurumla düzenleyici olarak işbirliği sağlanmıştır. İşbirliği görüşmeleri halen devam etmektedir.

Kongreye, Türkiye genelinden ve yurt dışından, üniversitelerin engelli birimleri ve bilişim alanında çalışan akademisyenler, uzmanlar, sivil toplum örgütleri, kamu kurumları ve bilişim firmalarından yoğun katılım beklenmektedir.

Kongre, kurumların, akademisyenlerin, araştırmacıların yapmış oldukları çalışmaları ve tecrübeleri birbirleriyle paylaşmaları, bu alanda faaliyet gösteren firmaların teknoloji ve hizmetlerini hedef kitlelerine ulaştırmaları, mevcut durumun ve sorunların tartışılması ve engellilere yönelik bilişim hizmetleri alanında ortak bir eylem planının ortaya çıkabilmesi bakımından büyük öneme sahiptir.

Sizlerinde katkılarıyla etkinliğimiz daha geniş bir kitleye ulaşabilecek ve amaçlarını gerçekleştirebilecektir. Umarız “Engelsiz Bilişim 2014 Kongresi” ile bu yönde önemli bir adım atılabilecektir.

Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu

Kongre ile ilgili gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz…

4. Yönetim Bilişim Sistemleri ve İşletme Enformatiği Bölümler Toplantısına Katıldık !

Bu yıl 4. düzenlenen Yönetim Bilişim Sistemleri ve İşletme Enformatiği Bölümler toplantısı Sakarya Üniversitesi tarafından organize edildi. 1-2 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen organizasyona biz de katıldık. İlk gün Prof.Dr. Haldun AKPINAR, Prof.Dr. Erman COŞKUN, Prof.Dr. Birgül KUTLU BAYRAKTAR, Prof.Dr. Vahap TECİM, Prof.Dr. Alptekin ERKOLLAR ve Prof.Dr. Türksel KAYA BENGSHIR’in yer aldığı oturumlar gerçekleştirildi. Bu oturumlarda Türkiye’de Yönetim Bilişim Sistemleri ve İşletme Enformatiği’nin yeri ve geldiği nokta, lisans eğitimleri ile öğrencilere hangi bakış açısının katıldığı ve ortak bir Yönetim Bilişim Sistemleri ve İşletme Enformatiği algısı oluşturabilmek için hazırlıklarına başlanan ortak bir literatür oluşturma , ortak bir kavramlar dizini hazırlama çalışmalarından bahsedildi. Alana ilişkin ortak bir hakemli akademik dergi çıkarma ve bu toplantıları uluslararası akademik bir sempozyum düzeyine taşıma konusunda gerçekleştirilen çalışmalardan bahsedilirken bir sonraki toplantıya Dokuz Eylül Üniversitesi’nin ev sahipliği yapması kararlaştırıldı.

İkinci gün doktora ve yüksek lisans öğrencileri tarafından gerçekleştirilen Yönetim Bilişim Sistemleri sunumları gerçekleştirildi. Biz de iki farklı sunum ile katılım gösterdik. Kapanış konuşmasının ardından Sakarya’nın Doğançay beldesinde iananılmaz bir doğa yürüyüşü gerçekleştirildi. Yürüyüşün ardından çaylarımızı içmek üzere yanan odun ateşi etrafında toplanarak sohbet edildi. Biz de Sakarya Üniversitesi tarafından çok başarılı bir şekilde gerçekleştirilen organizasyondan birkaç fotoğraf paylaşmak istedik.

ESRI Elektrik ve Gaz Sektörü için Yeni Bir Araç Geliştirdi !

ESRI, elektrik ve gaz sektöründe çalışanların daha doğru ve hızlı karar vermelerine olanak sağlayacak bir araç geliştirdi. Bu araç ile rutin olarak yapılan birçok işlemin harita üzerinde takibinin yapılması ve müşteri memnuniyetinin sağlanabilmesi açısından tematik haritalar üretilmektedir. Gaz sızıntıları, hasar tesbiti, vb. çalışmalar kurum CBS verileri üzerinden raporlanarak etkin bir yönetim sağlanması amaçlanmaktadır.

 

ArcGIS yazılımı üzerinde çalışacak olan bu aracın özellikleri 15 Ekim 2013 tarihinde internet semineri olarak yapılacaktır. Kayıt olmak için tıklayınız.

CBSARGE Londra’dan bildiriyor !

Urban Data Management Society tarafından bu sene 9.su düzenlenen Urban Data Management Sempozyumu (UDMS) 2013 Londra’da gerçekleştirildi. CBSARGE olarak konferansa 4 bildiri ile katıldık. Bildirilerimizden bir tanesi Taylor&Francis tarafından yayımlanan kitapta yer alırken diğerleri ise ISPRS’in online arşivinde yayımlanmıştır. Sempozyum esnasında elde ettiğimiz güzel tecrübelerin yanı sıra bu güzel şehri gezme fırsatı bulduk. Tabi ki ilk durağımız Greenwich oldu. CBSARGE olarak Greenwich Gözlem evini gezip koordinat belirleme konusunda yapılan ilk çalışmaları yerinde görme fırsatı bulduk. Izmir’den Greenwich’e gidip de fotoğraf çektirmeden gelmek olmazdı tabi ki, şimdi sizlerle bu fotografları paylaşıyoruz. Fotoğraf galerisi için tıklayınız.

 

Engelsiz Dokuz Eylül Projesi

Ocak 2012 tarihinden itibaren yürütmekte olduğumuz Engelsiz Dokuz Eylül Projesi’ni Haziran 2012 tarihinde sonlandırmıştık. Şimdi de internet üzerinden ilgililerin bilgilerine sunuyoruz.

Dokuz Eylül Üniversitesi merkez kampüslerine ilişkin bina içi ve dışında YÖK tarafından belirlenen uygunluk kriterlerini barındırıp barındırmadıkları harita üzerinde işaretlenen merdiven, rampa, asansör, tuvalet, koridor, kaldırım, otopark, telefon klübesi, bank, çeşme ve girişler ile ilgili bilgilerin bulunduğu haritalara ulaşabilmek için tıklayınız.

Yenilenen Sitemize HOŞGELDİNİZ

2009 yılından itibaren Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde faaliyetlerini gerçekleştiren Coğrafi Bilgi Sistemleri Araştırma ve Geliştirme Laboratuvarı, 18 Mayıs 2012 tarihinden itibaren Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümüne bağlı olarak faaliyetlerini devam ettirmektedir. Dokuz Eylül Üniversitesi Dokuzçeşmeler Kampüsü’nde yeni açılan Uzaktan Eğitim Merkezi binası zemin katında yer alan CBSARGE laboratuvarı bilgi sistemi çalışmalarına daha teknolojik bir ortamda sürdürmektedir.