Kategori arşivi: Konferanslar

unnamed

Uluslararası Engelsiz Bilişim 2014 Kongresi Dokuz Eylül Üniversitesi’nde

unnamedEylül ayında BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNDE EVRENSEL TASARIM (BİLTEVT) ana temasıyla düzenlenecek olan “Uluslararası Engelsiz Bilişim 2014 Kongresi”ne bu yıl Dokuz Eylül Üniversitesi ev sahipliği yapacaktır. Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü ve Coğrafi Bilgi Sistemleri ARGE Laboratuvarı olarak almış olduğumuz sorumluluğun bilinciyle kongreye iştirak edecek katılımcılarımızın refakatçıya ihtiyaç duymadan konferans salonuna erişimlerini sağlamak ve bilgilendirme yapabilmek amacıyla bina içerisindeki dolaşımlarını güvenli bir şekilde sağlayabilmek için bina kat planlarını Braille alfabesiyle hazırladık. Üniversitemiz bünyesinde görev alan görme engelli bir çalışanımız ile haritamızın uygunluğunu birlikte değerlendirdik. İlk ürettiğimiz prototipimize birkaç ekleme yaparak geliştirmeye başladık bile.

Biraz da konferans hakkında bilgi verelim:

afis
Uluslararası Engelsiz Bilişim 2014 Kongresi”, BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNDE EVRENSEL TASARIM (BİLTEVT) ana temasıyla, 23-25 Eylül 2014 tarihlerinde, Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu organizasyonuyla ve Dokuz Eylül Üniversitesi ev sahipliğiyle İzmir’de düzenlenecektir. Kongre sekretaryası Dokuz Eylül Üniversitesi ve Celal Bayar Üniversitesi (Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Sekretaryası) tarafından ortaklaşa yürütülecektir.

Kongrede, konuyla ilgili devlet kurumları başta olmak üzere birçok kurumla düzenleyici olarak işbirliği sağlanmıştır. İşbirliği görüşmeleri halen devam etmektedir.

Kongreye, Türkiye genelinden ve yurt dışından, üniversitelerin engelli birimleri ve bilişim alanında çalışan akademisyenler, uzmanlar, sivil toplum örgütleri, kamu kurumları ve bilişim firmalarından yoğun katılım beklenmektedir.

Kongre, kurumların, akademisyenlerin, araştırmacıların yapmış oldukları çalışmaları ve tecrübeleri birbirleriyle paylaşmaları, bu alanda faaliyet gösteren firmaların teknoloji ve hizmetlerini hedef kitlelerine ulaştırmaları, mevcut durumun ve sorunların tartışılması ve engellilere yönelik bilişim hizmetleri alanında ortak bir eylem planının ortaya çıkabilmesi bakımından büyük öneme sahiptir.

Sizlerinde katkılarıyla etkinliğimiz daha geniş bir kitleye ulaşabilecek ve amaçlarını gerçekleştirebilecektir. Umarız “Engelsiz Bilişim 2014 Kongresi” ile bu yönde önemli bir adım atılabilecektir.

Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu

Kongre ile ilgili gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz…

4. Yönetim Bilişim Sistemleri ve İşletme Enformatiği Bölümler Toplantısına Katıldık !

Bu yıl 4. düzenlenen Yönetim Bilişim Sistemleri ve İşletme Enformatiği Bölümler toplantısı Sakarya Üniversitesi tarafından organize edildi. 1-2 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen organizasyona biz de katıldık. İlk gün Prof.Dr. Haldun AKPINAR, Prof.Dr. Erman COŞKUN, Prof.Dr. Birgül KUTLU BAYRAKTAR, Prof.Dr. Vahap TECİM, Prof.Dr. Alptekin ERKOLLAR ve Prof.Dr. Türksel KAYA BENGSHIR’in yer aldığı oturumlar gerçekleştirildi. Bu oturumlarda Türkiye’de Yönetim Bilişim Sistemleri ve İşletme Enformatiği’nin yeri ve geldiği nokta, lisans eğitimleri ile öğrencilere hangi bakış açısının katıldığı ve ortak bir Yönetim Bilişim Sistemleri ve İşletme Enformatiği algısı oluşturabilmek için hazırlıklarına başlanan ortak bir literatür oluşturma , ortak bir kavramlar dizini hazırlama çalışmalarından bahsedildi. Alana ilişkin ortak bir hakemli akademik dergi çıkarma ve bu toplantıları uluslararası akademik bir sempozyum düzeyine taşıma konusunda gerçekleştirilen çalışmalardan bahsedilirken bir sonraki toplantıya Dokuz Eylül Üniversitesi’nin ev sahipliği yapması kararlaştırıldı.

İkinci gün doktora ve yüksek lisans öğrencileri tarafından gerçekleştirilen Yönetim Bilişim Sistemleri sunumları gerçekleştirildi. Biz de iki farklı sunum ile katılım gösterdik. Kapanış konuşmasının ardından Sakarya’nın Doğançay beldesinde iananılmaz bir doğa yürüyüşü gerçekleştirildi. Yürüyüşün ardından çaylarımızı içmek üzere yanan odun ateşi etrafında toplanarak sohbet edildi. Biz de Sakarya Üniversitesi tarafından çok başarılı bir şekilde gerçekleştirilen organizasyondan birkaç fotoğraf paylaşmak istedik.

Anlatacak Bir CBS Hikayeniz mi Var?

ESRI Temmuz ayında San Diego’da düzenleyeceği Uluslararası Esri Kullanıcıları Konferansı için bildirilerinizi bekliyor. Yılda bir defa düzenlenen etkinlikte farklı uluslardan CBS uzmanları ile tanışmak ve kendi çalışmalarınızı paylaşmak için güzel bir ortam. Ancak bildiri özeti göndermek için az bir zaman kaldı. Konu başlıklarına ulaşmak ve daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Location Intelligence Konferansı

Yoğun veriyi en iyi şekilde çözüme ulaşacak şekilde dönüştürmeye yönelik olması amaçlanan konferans, bu sene 9. yılını dolduran Directions Media ve Oracle işbirliğiyle düzenlenecek olup konum teknolojileri entegresyonunda akıllı iş çözümleri sunan en kapsamlı organizasyon olarak lanse edilmektedir.

21-22 Mayıs 2013 tarihlerinde Washington D.C’de düzenlenecek olan olan konferansa 1 Mart 2013’e kadar kayıt olduğunuz takdirde kayıt ücretinde 150 $’lık kazancınız da oluyor. İki gün sürecek olan konferansın ilk günü konumsal teknolojilere ayrılmışken ikinci günü ise aynı konunun tamamen teknik ayrıntılarından oluşan ve Oracle’ın sağladığı mekansal teknolojilerle ilgili örneklerden oluşacaktır. Konferansa kayıt için tıklayınız.

Aynı zamanda konferansa sunumla da katılabilirsiniz. Bunun için 15 Şubata kadar sunumlarınızı buraya yüklemeniz gerekmektedir.

Geospatial World Forum Konferansı 2013

13-16 Mayıs 2013 tarihleri arasında Roterdam, Amsterdam Dünya Ticaret Merkezi’nde düzenlenecek olan Geospatial World Forum 2013 için çağrılar başladı.

Geospatial World Forum Conferansının amacı mekansal teknoloji sağlayıcıları, kullanıcıları, politika üreticileri ve akademisyenlerin piyasa bilgileri, son teknoloji kullanımları, kapasite geliştirme ve başarı öykülerinin paylaşımı ile mekansal ekosistem zenginleşmesini sağlamaktır.

Konferansın bu seneki teması ile hükümetin karar vericileri, son kullanıcılar ya da teknoloji sağlayıcıların mekansal altyapı yatırımlarının dışında maksimum fayda sağlayabilmelerini ve bu sektörde yarattığı değeri ileriye taşıyabilmelerinde yol gösterebilmek amaçlanmıştır. Konferans Savunma, Tarım, Madencilik, Altyapı, Şehir Yönetimi, Kadastro, Telekom, Bankacılık ve Sigortacılık gibi konulardan oluşan genel oturum, sempozyum, seminer, workshop ve teknoloji oturumlarından oluşacaktır. Konferansın oynadığı anahtar rol birbirine paralel olmayan platformlar arasında bilgi alışverişi sağlayabilmek için mekansal ekosistemlerin tüm bileşenlerini bir araya getirmektir.

Konferans için özetlerin son göderim tarihi 15 Ekim 2012 olarak belirlenmiştir.

15 Şubat 2013 tarihinden önce yapılması gereken kayıtlar için bir de ücret listesi bulunmaktadır.

Ayrıca internet sitesinde konferansın  gerçekleşeceği mekan ile ilgili genel bilgiler de bulabilirsiniz.

INSPIRE Konferansı Haziran 2012

Avrupa Birliği’nin mekansal veri altyapısını oluşturmayı amaçlayan INSPIRE, 2007 yılından itibaren her sene düzenli olarak konferans vermektedir. Bu sene 6.sı düzenlenecek olan INSPIRE konferanslarının durağı İstanbul oldu. 23-27 Haziran 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek konferansın öncelikli konusunu 2012 yılının su için Avrupa yılı olması dolayısyla su ile ilgili çalışmalar oluşturmaktadır.  Özellikle coğrafi veri paylaşımı konusuyla ilgilenenler için kaçırılmayacak fırsat. Program için tıklayınız.